Közzétesszük több részletben a 2024. október 28-án az Egri séták egrieknek program keretében megtartott, Kerékgyártó József Károly rendkívül informatív és részletes előadását.
3. befejező rész:
Ünnepségek Heves vármegyében
A hamvakat szállító kocsi leírása: (Egri Ujság, 1906. okt. 30.)
„A halványkék selyemmel bevont kocsiban ravatalszerű emelvény támasztotta II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona sárgaréz koporsóit. Hermelinnel szegélyezett bíborvörös bársony takarta a koporsókat. A fejedelem koporsóján vörös bársonypárnára helyezve Rákóczi koronája, jogara és kardja tündökölt a káprázatos villámfényben, mely a kocsi belsejét bevilágította. A fejedelem koporsójától jobbra Thököly Imre és Rákóczi József koporsói, balra pedig Bercsényi, Eszterházy és Sibrik Miklós koporsói voltak elhelyezve. Korona, jogar és kard díszelgett Thököly koporsóján is, míg Bercsényién forgós csákó, kard és buzogány jelképezték a szabadságharc nagy hadvezérét.” A vonaton utaztak Szterényi József, Ludvigh Gyula és Hadik János gróf államtitkárok, ezután Thaly Kálmán vezetésével az ötös bizottság tagjai.
A turai állomás előtt, hol a vonat Pest megye határát elhagyja, ismét fáklyások sorfala között robogott a vonat. A község lakói Beniczky Ádám nagybirtokossal élükön fáklyáikkal világították meg a vonat útját, és amidőn megpillantották a hamvakat szállító kocsit, térdre borultak.
A hatvani pályaudvar
Hatvan ünnepélye
1906. október 28-án
– reggel 7 óra: mozsárlövések és harangszó hirdette az ünnepély kezdetét.
– délelőtt 10 óra: a ref. templomban gyászistentiszteletet tartottak a város előkelőségeinek részvételével. Tokay István ref. lelkész szónokolt „magas szárnyalású beszédében remek vonásokkal vázolta II. Rákóczi Ferenc dicső teteit, méltatta az ő nagy emberi mivoltát, önzetlenségét és számkivetett életét az idegenben.”
– délután 14 óra: Tűzoltóság díszközgyűlése hatvani és az ecsédi önkéntes tűzoltókkal együtt. Király Sándor szakaszparancsnok beszéde, Hirling Gyula tüo. főparancsnok elnöki megnyitója dr.
Sammt Dezső tűzoltóparancsnok „rendkívül hatásos emelkedett hangú” ünnepi beszédet tartott.
„melyhez hasonló, hatás tekintetében még nem hangzott el a tüo. laktanya falai között.” A beszéd után a Himnusz és a Szózat szólt.
– A tűzoltóság díszközgyűlése után a hatvani és az ecsédi önkéntes tűzoltók trombitás kísérettel az izraelita templomba vonultak.
– délután fél 5kor: az izraelita templomban gyászistentiszteletet tartottak, melyen Csépány országgyűlési képviselő is részt vett.
Dr. Ádler Vilmos „aranyszájú főrabbi irodalmilag is magas színvonalú” beszédet mondott. A „hatás leírhatatlan”. Baranyi Károly r. kath. kántor vezetésével a dalárdák elénekelték a Himnuszt.
– Kora délután a tűzoltóság trombitái majd a mozsarak szólaltak meg.
Vidékről zászlókkal, jelvényekkel feldíszített kocsikon érkeztek Hatvanba.
A park melletti diadalkaput, a városházát és a vasútállomást a helyi villanytársaság „becsülettel kivilágította.”
– este 7 óra: Gyülekezés a Kossuth téren. A hatvani polgári fiúiskola növendékei 100 lampionnal vesznek részt a vasútállomáson a fogadás s hozzájuk csatlakoznak, ha az időjárás megengedi, a hatvani elemi iskolák V. és VI. osztályú növendékei is. A lampionos diákok vezetésével elindult a menet a vasútállomásra. „a menet impozáns látványt nyújtott.”
Az állomáson több ezer ember gyűlt össze Pásztóról, Jászberényből, Jászapátiból, Hatvanból és a környező községekből. Jászberényből 400-an utaztak különvonattal Hatvanba.
– Az állomáson a rendet Zalesky Imrével az élén a csendőrség a rendőrség és tűzoltóság tartotta fenn.
– este 9 óra 1 perckor megszólaltak a tűzoltóság trombitái jelezve a vonat érkezését.
„Ekkor vége lett minden rendnek,” „a tömeg a hamvak felé rontott”
9 óra 2 perckor berobogott a vonat útjának első állomására, a hatvani pályaudvarra, ahol 7 percig állt. A pályaudvar fényesen kivilágítva, lobogódíszben várta a különvonatot. A vasúti állomás fényárban úszott. Hatvan városa soha sem volt még ily fényes kivilágításban látható. A vonat előtt 600 fáklyás sorfala állott. Hatvan közönsége 260 fáklyással, a vasúti alkalmazottak országos szövetsége 200, Apc 10, Csány 10, Ecséd 10, Rózsaszentmárton 10, Pásztó 50, Tar 10, Hasznos 10,
Szurdokpüspöki 10 és Hort 25 fáklyával, összesen 650 (605) fáklyás.
A vonat érkezése alkalmával a hatvani és a pásztói dalegyesületek a Himnuszt, a vonat távozásakor a Szózatot éneklik. A vonat tartózkodása alatt a hatvani dalegyesület és a hatvani polgári fiúiskola énekkara Rákóczi dalokat adott elő.
– A hamvakat szállító kocsi előtt Csépány Géza országgyűlési képviselő, ügyvéd mondott rövid beszédet,
– Odray Coelesztin hatvani prépost plébános beszentelte a hamvakat.
– Azután elhelyezték a koszorúkat.
A járás nevében 5 koszorút helyeznek a hamvakra.
Hatvan város hölgyei az állomáson küldöttségileg vesz részt, Zrínyi Ilona koporsójára koszorút helyez. A koszorúra több mint száz hölgy adakozott 4 koronától 20fillér összegig.
Jászberényből Koncsek István polgármester helyezett koszorút a koporsóra.
Az egyházi szertartás után a hatvani és a pásztói dalárdák énekeltek miközben elindult a vonat.
(Eger Ujság, 1906. okt. 31. 3.)
„a vonat riadó éljenzés között tovább vitte a nagy fejedelmünk hamvait.”
A hatvani határban a vonat áthaladása alkalmával a Strázsa-hegy és Elő-hegy három kiemelkedő pontján máglyák, a járás határáig pedig Hatvantól kezdve a vasútvonal két oldalán 500 méterenként örömtüzek égtek.
Örömtűz volt Pásztón is, október 28-án este Kecskés János Puszta-muzslai birtokos birtokán a Pásztó melletti hegyen, olyan örömtüzet gyújt, hogy Hatvanban is látható volt.
Október 29-én délelőtt:
– reggel 8 órakor: Vallási különbség nélkül nagy számban vettek részt a római katolikus templomban tartott gyászistentiszteleten. A szentmise után a közönség az egyes iskolákba vonult.
– Iskolai ünnepélyek:
A városi elemi iskolában Csontos igazgató méltatta Rákóczi érdemeit.
A vasúti elemi iskolában Gál igazgató tartott méltó, hatásos ünnepi beszédet.
9 órakor az állami polgári fiúiskola és a Pákh Margit vezette magán polgári leányiskola közös ünnepélyt tartott a fiúiskola tornatermében. Az ünnepélyen kiemelkedett a polgári fiúiskola énekkara Takács János tanár vezetésével előadott alkalmi éneke és Novy Annuska előadása. Novy Annuska magyar jelmeze remekül festette az általa előadott Lakner Rózsika által zongorán kísért melodrámának, mely az ünnepély fénypontját képezte. Kardos Ignác igazgató, Pákh Margit igazgatónő és a pedagógusok fáradhatatlan érdemét az ünnepély lebonyolításában a Hatvan és vidéke újság külön kiemelte.
Gyöngyös város ünnepsége
Gyöngyös város ünnepsége két fő részből állt, melyeket a „Nemzeti Ünnepélyeket Rendező Egyesület” szervezett:
„Lobogódíszt öltött két napra a város, lakossága szívvel- lélekkel ünnepelt.” – Fél 11kor gyülekezés a városháza előtt.
– 11 órakor menet indulása a gimnázium tornatermébe, ahova az ünneplők tömege nemzeti színű lobogók alatt „impozáns” menetben érkeztek. A városháza erkélyéről kurucdalok szóltak.
1. 1906. október 28-án vasárnap délelőtt 11 óra Díszközgyűlés a főgimnázium tornatermében:
– A főegyházi énekkar elénekelte a Himnuszt.
– Rábel Mihály h. polgármester megnyitotta a díszközgyűlést.
– Egy alkalmi szavalat előadása
– Török Kálmán ünnepi beszédében II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának fenségességét, jelentőségét méltatta.
– Rákóczi arckép leleplezése: közadakozásból Polgáry Géza festőművésszel megfestett Rákóczi arckép Mányoki Ádám festménye után készült. A nagyméretű kép 500 koronába került s hatalmas kerete korhű felírásokkal s a fejedelem jelvényeivel stilizált. A képet Török Kálmán az ünnepi beszéde közben leleplezték le. II. Rákóczi Ferenc fejedelem arcképét, a városháza dísztermében Kossuth Lajos arcképe mellé helyezték el.
– Két szavalat előadása majd 6. Református énekkar alkalmi énekszáma.
2. 1906. október 28-án este a város díszkivilágítása és részvétel a vámosgyörki ünnepélyen – A város összes ablakait kivilágították.
– A Sár-hegy déli oldalán örömtüzeket gyújtottak, melyeknek fénye bevilágította az elhaladó gyászvonat útját.
– Egy órán keresztül zúgtak az összes templom haragjai.
Részvétel a vámosgyörki ünnepélyen:
– Gyöngyösről nagyszámú közönség fáklyákkal és zászlókkal feldíszítve utazik Vámosgyörkre, ahol élő sorfalat áll azon vágány két oldalán, melyen a vonat berobog, majd fáklya és zászlólobogtatással ad kifejezést kegyeletének.
– A vonat érkezésének percében megkondulnak Vámosgyörk és Gyöngyös harangjai.
A Rendező egyesület határozata alapján a „Lubi”- féle ház homlokzatára Rákóczit Emléktáblát helyeztek el.
1906. október 29-én a felekezetek gyászistentiszteletet tartottak, melyeken a társulatok, egyesületek zászlóik alatt jelentek meg.
A tudósító kiemelte a „zsidó-templomban tartott gyászistentiszteletnél különösen Feigel L. H.
főrabbi költői szárnyalású remek beszéde és az ahhoz fűzött szivreható ima keltett nagy lelkesedést.”
Állami főgimnáziumban szervezett ünnepély:
Rákóczi arcképéve díszített teremben iskolai ünnepély műsora október 29-én:
– Szölgyéni Ferenc igazgató beszéde
– Szózat eléneklése
– Lévay „Mikes” c. művét elszavalta Halmos Hugó VIII. o tanuló
– dr. Horváth Jenő tanár ünnepi beszéde
– „Rákóczi hazajön” c. költeményt Dobsa László szavalta el.
– Himnusz éneklése
Vámosgyörk vasútállomása
Vámosgyörk vasútállomásán tartott ünnepély
A vámosgyörki állomásra 21ó 32 perckor robogott be a vonat harangzúgás és taracklövések közben. Az állomási épület zászlódíszt öltött, mindkét szárnyán 300 fáklyás állott, kik kettős sorban fogadták az érkező vonatot. Képviselve volt az egész járás és még Gyöngyösről is több százan ide zarándokoltak, hogy üdvözöljék a hamvakat. A vonat két percig időzött az állomáson, miközben Török Kálmán országgyűlési képviselő beszédet mondott és koszorút helyezett a koporsóra.
Török Kálmán beszéde:
„Dicsőséges fejedelmünk, nagy Rákóczi Ferenc, ki bujdosó társaiddal poraidban térsz hozzánk hontalanságodból. Gyöngyös város és vidéke nevében buzdult örömmel köszöntelek társaiddal együtt. Hódolatodra hajolva fogadjuk, hogy városunkban nyugvó vitéz generálisodnak, Vak Bottyánnak hűséges katonái leszünk időtlen időkig.”
A vonat már indulóban volt, mikor a közönség Thaly Kálmánt kívánta látni és hallani, de Thaly nem jelent meg és a vonat a cigányzenekar által játszott Rákóczi induló hangjai mellett hagyta el a pályaudvart. Vámosgyörkön túl a gróf Károlyi-féle uradalmak összes épületei ki voltak világítva, a vasút melletti községek (Adács, Karácsond, Ludas Nagyút, Kompolt, Kál) házainak ablakaiban gyertyák égtek. Vámosgyörk és Füzesabony között a vonat sehol sem állt meg. A közeli községekből a lakosság az átvonuló gyászvonatot csoportosulva, fáklyások sorfala közt fogadta. A kápolnai honvéd emlékmű fehérmárvány oszlopáról bengáli őrtűz égett.
Füzesabony vasútállomása
Füzesabony vasútállomáson tartott ünnepség
A kápolnai honvédemlék fehérmárvány oszlopáról bengáliai fényben tündöklő, folytonos őrtűz és fáklyafény között haladt a vonat Füzesabonyig, ahol a pályaudvaron több ezernyi tömeg szorongott. A vonat fogadására Heves vármegye számos községéből sereglettek ide az emberek. – Besenyőtelek és Dormánd küldöttei régi százados viseletükben, páncélos dolmányban álltak fáklyával sorfalat a peron előtt.
– Mikor a vonat berobogott, a kivonult csendőrség és tűzőrség tisztelgett.
– A szent hamvakat szállító kocsi előtt Krassy Félix apátkanonok, Eger város plébánosa beszentelte a hamvakat.
II. Rákóczi Ferenc koporsója
– Szederkényi Nándor főispán az alábbi szavak kíséretében letette Heves vármegye kék-sárga selyemszalaggal ékesített koszorúját.
„Soha nem muló hüségünk és kegyletünk kifejezésséül leteszem e dicső hamvakra Hevesvármegye közönsége nevében ezt a koszorut.”
– Eger város koszorúit Rátkay Géza dr. jogtanár városi képviselő helyezte el.
– A testületileg kivonult egri jogakadémiai ifjúság koszorúját Endrey Antal ifjúsági elnök helyezte el.
– Az Egri Dalkör elénekelte a Himnuszt, majd a tárogató harsant fel s a vonat elindult Miskolc felé.
A gyászvonat 11 óra 21 perckor érkezett Miskolc Tiszai állomásra.
Eger város ünnepsége
A fejedelem 1710. április 4-én volt utoljára Egerben.
Eger város is lerótta kegyeletét, a város 28-án reggel zászlódíszbe öltözött.
Este a közönség nagy része különvonaton Füzesabonyba utazott.
Az Egerben maradottak 8 óra után kivilágították a házak ablakait. Este 21 órakor megszólalt a város templomainak összes harangja, a „lakosság kivonult az utcára és a kivilágítás pompájában gyönyörködött.” A minaret rácsozatán zászlók lengtek, s számtalan lampion égett.
22 óra tájban, amikor a vonat Füzesabonyba érkezett a város felett az Eged hegyen 50 máglyarakásból kirakott R betű formálódott. Rákóczi monogramja fényében a füzesabonyi állomásról is lehetett, gyönyörködni.
Templomok ünnepségei:
A főszékesegyházban délelőtt 9 órakor Debreczeni János kanonok pontifikált gyászmisét. Az egri izraelita hitközségben az istentisztelet 1/4 10kor kezdődött. A templomban a felsőbb leányiskola, reáliskola és gimnázium ifjúsága és az ájtatos közönség gyűlt egybe.
Littaner Márk főkántor éneke nyitotta meg az istentiszteletet.
Schweiger Lázár dr. rabbi magyar nyelvű fohászt mondott, melyet a közönség állva hallgatott meg. – A rabbi lelkes szónoklatban dicsőítette a Rákóczi kultuszt.
Az egri ev. református hitközség hétfőn délelőtt 10 órakor tartotta a gyászistentiszteletet az imaházban a mai nevén Kálvin-házban. Tóth István lelkész nagyhatású fohászt mondott, majd gyönyörű emlékbeszédet tartott Rákóczi és társai emlékezetére és az ünnep hazafias jelentőségét méltatta.
A görög keleti hitközség templomában a „Rác” templomban október 29-én délelőtt 10 órakor tartottak ünnepi istentiszteletet, melyen az egri jogakadémia szerb nemzetiségű hallgatói énekelték az egyházi énekeket.
Tanintézmények ünnepségei:
A városban lévő összes iskolában az elemitől a tanítóképzőig mindenhol tartottak Rákóczi ünnepségeket.
Már október 14-én vasárnap délelőtt az Egri jogakadémia a líceum dísztermében melyen a jogakadémia polgársága és Eger város „intelligenciája szép számmal volt képviselve.”
Október 27-én a Ciszter gimnáziumban rendeztek megemlékezést.
Október 28. délelőtt 11 órakor az Egri római katholikus érseki tanítóképzőn a líceum zenetermében az érseki tanítóképző ifjúsága és a díszes közönség ünnepelt.
„A minden ízében rendkívül sikerült ünnepség kimagasló pontja Breznay Imre tanár nagyszabású ünnepi beszéde volt, mely mély hatást gyakorolt a hallgatóságra s a hazafias hangulat felkeltésére gyújtó hatással volt.” (Eger Ujság, 1906. okt. 31.)
Október 29-én az Angolkisasszonyok érseki rk. felsőbb leányiskolájában ünnepeltek.
Felsőbb Leányiskola (egri m. kir. állami felsőbb leányiskola) délelőtt 10 kor tartottak megemlékezést.
Füzesabonytól Kassáig:
A különvonat Füzesabonytól Miskolcig nem állt meg.
A fejedelem vonata éjjel 23 óra 21 perckor érkezett be a miskolci állomásra és fél órás tartózkodás után 23 óra 51 perckor indult tovább a Rákóczi induló hangjai mellett Kassára.
A Kassára utazott küldöttség:
Heves vármegye képviseletében: Károlyi Mihály gróf, Majzik Viktor alispán, Graefl Jenő, Borhy Gyula, Keglevich Gyula gróf, Biró Lajos, Balázsovics Oszkár, Graefl Andor, Székely István, Drizsnyei Béla, Subich György és a 40 tagú népies küldöttség.
Cisztercita – rend (Eger) küldöttsége: Maczki Valér dr., Küzdi Aurél, Juhász Ernő.
A hamvakat hozó különvonat után még három különvonat érkezett Kassára a kora reggeli órákban, hozva az országgyűlés mindkét házának elnökeit és tagjait, továbbá a kormány tagjait: Wekerlét, Kossuthot, Andrássyt, Apponyit, Zichy Aladár grófot, Josipovich Gézát, Jekelfalussy honvédminisztert (a ki honvédtábornoki egyenruhában jött, kalpag nélkül). Az utolsó vonattal érkeztek meg Pejacsevics horvát bán és Nákó gróf fiumei kormányzó, valamint az államtitkárok,
Berzeviczy Albert, az Akadémia elnöke és a Rákóczi-kor boldog Írója: Thaly Kálmán.
Kassán Rákóczi hamvait az alispán, Zrínyi Ilonáét Graefl Jenő emelte le a vasúti kocsiból. A fényes díszmenetben a vármegye két küldöttséggel vett részt, az egyik, a népies küldöttség, a várnagy vezetése alatt 40 tagból állott és (ezüst pitykés zsinóros ruhában) jellegzetes viseleténél fogva méltó feltűnést keltett. A vármegye két régi banderiális zászlaját két küldöttségi tag vitte.
A törvényhatósági bizottságot nagyobb részt Budapesten is részt vevő tagokból állt.
Maczky Viktor a vármegye alispánja, mint az egyik Rákóczi megye első tisztviselője, a díszsátorban és a dómban tartott szertartások és a menet alatt Rákóczi koporsója mellett állott díszőrséget, a sátorból Zrínyi Ilona koporsóját vitte a gyászkocsira és innen a dómban felállított katafalkra, este pedig Rákóczi és Bercsényi koporsóit vitte a ravatalról a sírboltba.
Heves vármegyéből Késmárkra utazott küldöttség:
Az éjjeli órákban Majzik Viktor alispán Graefl Jenő és Hellebronth Géza küldöttségi tagok útra keltek, hogy a vármegye képviseletében Thököly Imre fejedelem késmárki temetésén részt vegyenek.
A hamvak végleges elhelyezésére ünnepi keretek között csak 1909. október 30-án, a templom déli oldalán emelt kápolna elkészítését követően került sor.
II. Rákóczi Ferenc és bujdosó társai útjuk végéhez érkezett, hazai földben nyugodhatnak.
Készítette: Kerékgyártó József Károly
Elhangzott az Egri séták Egrieknek programsorozatban Egerben a Bartakovics Béla Közösségi Házban 2024. október 28-án.
Letölthető formában PDF-ben: