II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársainak utolsó útja, hamvaik köszöntése Heves vármegyében – 2. rész

Közzétesszük több részletben a 2024. október 28-án az Egri séták egrieknek program keretében megtartott, Kerékgyártó József Károly rendkívül informatív és részletes előadását. Hetente egy résszel érkezünk, a legvégén az egész is elérhető lesz honlapunkon.

2. rész:

Rákóczi magyar földön

1906. október 27-én reggel 8 óra 20 perckor Orsovánál a szerelvény magyar földre érkezett, ahol a kormány tagjai, élükön Wekerle Sándor miniszterelnökkel, ünnepélyes keretek között vették át a hamvakat. A II. Rákóczi Ferenc és társai hamvainak átadás – átvételről 1906. október 27-én készült jegyzőkönyvet aláírták
az öttagú országos bizottság tagjai: Forster Gyula, Fraknói Vilmos, Thaly Kálmán Thallóczy Lajos és Török Aurél,
a kormány tagjai: Wekerle Sándor miniszterelnök, Polónyi Géza igazságügyi, Kossuth Ferenc kereskedelmi, Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi, ifj. Andrássy Gyula belügy, Jekelfalussy Lajos honvédelmi, Zichy Aladár, a király személye körüli miniszter, Josipovich Géza horvátszlavón-dalmát miniszter, Pejacsevich Tivadar horvát-szlavón-dalmát bán és Justh Gyula, a képviselőház elnöke.
Az orsovai egyházi szertartáson Fraknói Vilmos címzetes püspök szentelte meg a hamvakat és mondott beszédet II. Rákóczi Ferenc és katolikus hívei ravatalánál. Thököly Imre koporsójánál Scholtz Gusztáv püspök végezte az evangélikus egyház szertartását.

Az orsovai egyházi szertartás
A gyászvonat útja Orsovától Késmárkig


A gyászvonat útja Orsovától Késmárkig
Orsova-Szeged (1906. október 27.) 12 óra 49 perc és 23 óra között:
Orsova — Jablonicza — Domasnia — Kornya — Porta Orientális — Karánsebes — Gavosdia —
Lúgos — Temesvár — Szakálháza — Zsombolya — Nagy-Kikinda — Valkány — Szeged.

Szeged-Budapest (1906. október 28.) éjjel 1 óra és reggel 8 óra 20 perc között:
Szeged — Kiskundorozsma — Szatymaz — Kiskunfélegyháza — Kecskemét — Nagykőrös — Cegléd — Monor — Kőbánya Alsó —Királyváltó — Kőbánya Felső — Budapest, Keleti pályaudvar.

Budapest-Kassa (1906. október 28-29.) 21 óra 5 perc és 5 óra 16 perc között:
Budapest, Keleti pályaudvar — Hatvan — Vámosgyörk — Füzesabony — Miskolc — Szerencs —
Sárospatak — Sátoraljaújhely — Legenye-Alsómihályi — Nagyszaláncz — Alsómislye — Bárcza — Kassa.

Kassa-Késmárk (1906. október 30.) éjjel 1 óra 40 perc és reggel 6 óra 24 perc között:
Kassa — Abas — Margitfalu — Istvánhuta — Igló — Poprád-Felka — Martholcz — Késmárk.

Orsováról október 27-én délben indult el a hamvakat, és az ott összegyűlt küldöttségeket szállító három különvonat Budapestre, ahová október 28-án reggel fél kilenckor ékeztek meg. A különvonat Budapestig tartó útján több mint 15 helyen állt meg, hogy a törvényhatóságok és a lakosság leróhassa kegyeletüket.

A budapesti ünnepség 1906. október 28-án
A fővárosi ünnepség szervezésének irányításával a miniszterelnök Romy Béla miniszteri tanácsost és Forster Gyula főrendiházi tagot, a budapesti ünnepi menet megszervezésével Szendrey János honvédelmi minisztériumi tanácsost bízta meg.
Heves vármegye képviseletében Majzik Viktor alispán, Balázsovich Oszkár, Borhy György, Graefl Jenő, Hellebronth Géza, gróf Keglevich Gyula és Malatinszky György volt jelen, hogy a szent hamvakat a keleti pályaudvaron fogadják és a szent István-templomba kísérjék, ahol a gyászmisét az egri bíboros-érsek tartotta. Graefl Andor lóháton vitte a vármegye régi banderiális zászlaját.
Október 28-án reggel 8 óra 34 perckor futott be a vonat a budapesti Keleti pályaudvarra.

Budapest Keleti pályaudvar

Bárczy István polgármester fogadta a hamvakat és beszédet mondott. A gyászmenet a Kerepesi (ez időtől Rákóczi) úton vonult a Szent István bazilikába, illetve Thököly hamvaival külön a Deák téri evangélikus templomba.

A gyászmenet a Kerepesi (ez időtől Rákóczi) úton


A ravatal a Szent István templomban

A Szent István templomban (bazilikában) Samassa József bíboros, egri érsek tartotta az ünnepi gyászmisét, a Deák téri evangélikus templomban Scholtz Gusztáv püspök mondott beszédet és tartott istentiszteletet.

A koporsók négy óráig maradtak a templomban, ezután újra kivitték őket a Keleti pályaudvarra.
A vonat este 19óra 50kor indult Kassára, ahová október 29-én hajnalban érkezett meg.


A hamvakat szállító különvonat útvonala heves vármegye területén

A vonat vármegyénkben Hatvan, Vámosgyörk és Füzesabony állomásokon állt meg.

Heves vármegye ünnepi előkészületei Egyházi vezetők körlevelei:
– Dr. Samassa József bíboros, egri érsek 1906. október 2-án közzétett körlevele:
„Tudom, hogy a drága terhet vivő vonat gyors iramlása s a késő éjjeli óra dacára is találni fog az erős és mély közhangulat módot illő megnyilatkozásra, amiben még az sem volna tulzás, ha a határszéltől a nyughelyig élő sorfalként állna fel a hamvakat lelkesen üdvözlő magyarság.” „azon a helyeken, hol a vasúti vonat megállapodást tart, annak egész tartamáig huzassanak a templomok összes harangjai.” – Október 29-én délelőtt a kassai gyászszertartás alatt az összes plébánia templomban gyászmise tartassék, Rákóczi Ferenc és bujdosótársai emlékezetére.
– A mise után fél óráig szóljanak a harangok.
Gr. Csáky Károly Emánuel váci püspök 4507/1906. sz. október 14-én kelt körlevele:
„Polgártársaim! Jertek, avassuk ünneppé itt helyben is ezt a napot. Áldozzunk a dicső elődök örök emlékének.”
– Baksay Sándor a Dunamelléki ev. ref. Egyházkerület püspöke 1488/1906. sz. körleve lelkészeihez:
„A nemzeti és vallási lelkiismereti szabadság ezen nagy bajnokainak hazatérése napja ünnepnapja lesz egész nemzetünknek.”
„Méltó, hogy az ünnepen a magyar reformált Egyház méltó kifejezést adjon hálás érzelmeinek.” „Felhívom ennélfogva egyházkerületünk figyelmét az ünnepre Lelkész urakat különösen felkérem olyanszerű intézkedések megtételére, hogy e nemzeti ünnep tartalma célja, jelentősége minél mélyebben hassa át a lelkeket. f. hó 28-án a Reformáció ünnepén kössék össze a két célt.”
– Vallás és Közoktatásügyi miniszter az összes tanintézetben október 29-én tanítási szünetet rendelt el. Rákóczi fejedelem emlékére iskolai ünnepségek.
– Igazságügy miniszter október 27. 28. 29. és 30. napján törvénykezési szünetet rendelt el. – A Magyar Királyi Államvasutak Igazgatósága okt. 23-án kihirdetett kedvezménye a Rákóczi – ünnepély alkalmából Kassára utazók részére:

Heves vármegye törvényhatósági bizottságának rendkívüli közgyűlése
1906. október 08-án de. fél 10-kor kezdődött és 14 pontos határozatot hozott:
1. A törvényhatóság részt vesz az október 28-án, Budapesten tartandó ünnepségen.
A vármegye alispánja vezetése alatt gróf Károlyi Mihály, Graefl Jenő, Borhy György, gróf Keglevich Gyula, Bíró Lajos, Malatinszky György, Balázsovich Oszkár és Graefl Andor küldöttségi tagok képviselik a törvényhatóságot. Budapesten a küldöttség egy vagy több tagja lóháton jelenik meg és egyikük (Graefl Andor) viszi a vármegye banderiális zászlaját.
2. A hamvak Budapestről Kassára történő kísérésére törvényhatósági képviselőkül Majzik Viktor alispánt és Graefl Jenőt bízza meg.
3. A kassai gyászünnepélyre az 1. pontban említett küldöttséggel kiegészítve Dobóczky Dezső, dr. Samassa János és Drisnyei Béla tagokkal képviselteti magát. A lovas küldöttség egyik tagja lóháton viszi a vármegye Rákóczi zászlóját.
4. A kassai ünnepségre 40 tagú népies küldöttséget küld: a két város és a 6 járás 5-5 tagot ad. A küldöttség megalakítását az alispánra a kassai vezetést a várnagyra bízzák. Egyik tagja a vármegye banderiális zászlóját viszi.
5. A Fejedelem és bujdosótársai koporsóira koszorút helyez.
A koszorúk széles selyemszalagjai a vármegye kék sárga színeit viselik.
A koszorúk szalagja Roth Gyula Széchenyi utcai kirakatában lettek kiállítva.
6. A vármegye területén rendezendő ünnepségeken való részvétel iránt felhívást intéz a községek és városok útján a vármegye közönségéhez. Úgy, hogy: a hatvani és a gyöngyösi járás valamint Gyöngyös város a Hatvanban tartandó ünnepélyre, az egri, hevesi, tiszafüredi, pétervásárai járások és Eger városa a füzesabonyi állomáson tartandó ünnepélyen vesz részt.
7. A Hatvanban tartandó gyászünnepély rendezésére Csépány Géza és Török Kálmán képviselők, Odray Celesztin prépost, a hatvani a gyöngyösi járások főszolgabíráit, Gyöngyös polgármesterét és Farkas Dezső hatvani főjegyzőt bízták meg.
8. A gyászvonat által érintett vasúti állomások közeli községeit felhívja, hogy az átvonuló gyászvonatot az illető állomásokon fáklyások sorfalával fogadja, a vasúthoz közeli házakat világítsák ki. A vasútmenti nagybirtokosokat felkérik, hogy birtokaik vasútmenti részén örömtüzeket gyújtsanak.
9.A hamvaknak a vármegye területén való átszállításai idejére a vármegye összes templomának harangjai 9 órától 10 óráig szóljanak és elvárja, hogy a városi és községi hatóságok közbenjárjanak, felkérik az egri főegyházmegyei hatóságot, a váci püspökséget, és a református egyházi hatóságokat az intézkedésre.
10. A Füzesabonyi ünnepségen résztvevők a járások bizottsági tagjai és a vármegye tisztikara vezetésére a főispánt kérik fel.
Eger város hatósága a részvételre saját hatáskörben intézkedjen, az alispán vezetése alatt álló rendezőbizottságba mely Babocsay Sándor, Hellebronth Géza, dr. Samassa János képviselők és az egri hevesi, tiszafüredi és pétervásárai járás főszolgabíróiból áll tagokat delegáljon.
11. A M. kir. Államvasutak igazgatóságát felkéri, hogy a gyászvonat áthaladása idejére az állomásokat földíszítésére és kivilágítására intézkedjen.
12. Az egri bíboros elrendelte, hogy 29-én, a gyászszertartás idején az egyházmegye plébániai templomában gyászistentisztelet tartassék, erre felkérik a más vallásúak lelkészeit is.
13. Thököly Imre fejedelem hamvainak Késmárki gyászszertartásán a vármegye törvényhatóságát az alispán és Graefl Jenő kiküldöttek által vesz részt.
14. Az időközben bekövetkező szükséges intézkedésekre a törvényhatósági bizottság felhatalmazza a vármegye alispánját. A szükséges kiadásokat elszámolás mellett a vármegye rendelkezési alapjából utalványozza.
A főispán megnyitóbeszédét dr. Alföldi Dávid megyebizottsági tag javaslatára felvették a közgyűlés jegyzőkönyvébe. (Egri Ujság, 1906. okt. 10. 3., 1906. okt. 24. 1.-2.)

Eger város képviselőtestületi közgyűlése október 13-án, szombaton de. 11 órakor
1. A füzesabonyi állomáson tartandó ünnepségen a városi képviselőtestület Jankovics Dezső polgármester vezetésével testületileg lesz jelen.
2. Füzesabonyban Az Egri dalkör Rákóczi korabeli dal éneke után a hamvakat Eger város plébánosa vagy helyettese fogja beszentelni. A város nevében a polgármester koszorút helyez Rákóczi, Zrínyi Ilona, Bercsényi Thököly és Sibrik Miklós koporsójára.
A koszorúzás után az egri dalkör a Himnusz éneklésével zárja az ünnepséget.
1906. október 28-án este az Eged hegy Füzesabonyból látható részén a nap jelentőségének emelésére örömtüzeket gyújtanak.
3. A Füzesabonyi ünnepség részvételére felkérik a testületeket, egyleteket, az egész közönséget. A részt venni kívánó polgárok a polgármesternél jelentkezzenek.
4. A polgármester intézkedjen különvonatról, ha nem lehetséges, akkor a hét óra előtti vonattal megy az ünneplő küldöttség.
5. Az Eged hegyen örömtüzek hirdessék a nagy eseményt.
6. A közgyűlés felkéri a város közönségét, hogy házaikat lobogózzák fel és 28-án este 9-től 10 óráig világítsák ki. Ez alatt a város összes harangja szólni fog.
7. felkérik a vallási felekezeteket, hogy 29-én reggel 9kor tartsanak gyászistentiszteleteket.
8. A füzesabonyi részletes program megállapítására a rendezőbizottságba a közgyűlés saját részéről a polgármestert, dr. Csutorás Lászlót, dr. Maczky Valért és dr. Setét Sándor küldte ki.
9. A budapesti, kassai és késmárki ünnepségen a város képviseletében a polgármester, és még egy a polgármester által választott személy legyen.
A kassai ünnepségre a vármegye 40 tagú népies küldöttségébe Buday József, Horánszky Bernát,
Módos Ignác és Siller Imre városi képviselőket delegálták.

Hatvan
Hatvan járásban október 18-án du. 3 kor Csépány Géza elnökletével tartott Rákóczi ünnepély rendezőbizottságának véggyűlésén az ünnepi programot 10 pontban fogadták el.

Gyöngyös
A város ünnepélyét a „Nemzeti Ünnepélyeket Rendező Egyesület” szervezte.
– 1906. október 28-án délelőtt városi ünnepség
– 1906. október 28-án este város tisztikarának és lakosságának részvétele a vámosgyörki állomáson tartandó ünnepélyen.

Az ünnepségek fő résztvevői vármegyénkből:

Majzik Viktor alispán dr. Samassa József bíboros- érsek
Szederkényi Nándor főispán


A fejedelmi hamvakat szállító vonat fellobogózott mozdonya a kassai pályaudvara érkezik

A vonat élén a 45 I. A osztályú mozdony ment, melyet Zádory Bertalan főmozdonyvezető vezetett.
A mozdony és a szerkocsi után négy szalonkocsi következett, utána két koszorúkocsi, amelyeket a hamvakat szállító kocsi követett.
Az Első Magyar Szállítási Vállalat Részvénytársaság számára:
4-5 teher vagon két halottaskocsi, Tizenhét lónak hosszabb utazásra berendezve.
2-3 személykocsi 13 kocsis, 18 fáklyavivő és 3 intézeti hivatalnok részére. A háromnapi szolgálatra kiküldendő embereknek se nappal, se éjjel más hajlékuk nem lesz.
1 külön tehervagon, mint szerkocsira, melybe elhelyezendő lesz: a két kocsi felső díszítménye, a lovak szerszáma, lámpák és a magunkkal viendő lótakarmány.


A hamvakat szállító kocsi

Készítette: Kerékgyártó József Károly

Elhangzott az Egri séták egrieknek programsorozatban Egerben a Bartakovics Béla Közösségi Házban 2024. október 28-án.


Hamarosan folytatjuk a 3. résszel…